Paragraf ve Paragrafın Yapısı

 • Paragraf, geniş bir konunun sadece bir yönünü ele alan cümleler topluluğudur.
 • Sözcükler cümleleri, cümleler paragrafları, paragraflar da yazıları oluşturur.
 • Paragraf, yapı olarak yazıya benzer. Başka bir ifadeyle yazı gibi giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan küçük bir yazıdır.
 • Paragrafta cümleler bir temel düşünce çevresinde kümelenir.
 • Cümleler de belli bir plan dahilinde sıralanır.
 • Bu cümleler arasında da dil, düşünce ve anlam birliği vardır.
Paragrafın Yapısı
Paragraflar üç bölümden oluşur: 
 • Giriş Cümlesi: Paragrafın ilk cümlesidir. Parçanın konusu ve ana düşüncesi hakkında ipuçları verir. Kendinden önce bir cümle olduğu izlenimi vermez. Bu nedenle "fakat, ama, lakin, ancak, yalnız, çünkü, yani, oysa, ne var ki, bu nedenle, şöyle ki, hâlbuki, kısacası" gibi bağlaçlarla başlamaz. Kimi zaman paragrafın ana düşüncesi bu cümlede verilir. 
 • Gelişme Cümleleri: Giriş cümlesinden sonra gelen ve onu açıklayan, geliştiren, destekleyen, örneklendiren cümlelerdir. Temel düşünce, bu bölümde düşünceyi geliştirme yolları ile desteklenir. Nadir de olsa ana düşünceyi içeren cümle bu bölümde olabilir. Gelişme cümlelerinde "buna göre, öyleyse, ancak, ama, çünkü" gibi kendinden önceki cümlelere gönderme yapabilecek ifadelere yer verilir.
 • Sonuç Cümlesi: Açıklamaların sonuca bağlandığı son cümledir. Çoğunlukla kendinden önceki cümleleri özetleyen, derleyip toparlayan bir cümledir. Parçanın ana düşüncesi çoğu zaman burada verilir.
Paragrafın İkiye Ayrılması
 • Paragrafın bir temel düşünce etrafında toplanmış cümleler topluluğu olduğu yukarıda söylenmişti. Bu nedenle bir paragrafta yazının tamamında işlenen konunun iki ayrı yönü ele alındıysa parça yapıca kusurlu demektir. Bu durumda paragrafın uygun yerden ayrılması gerekir.
👉 Bu durumla ilgili sorularda genel olarak şu soru kalıbı kullanılır:
 • Bu parça iki paragrafa ayrılmak istense ikinci paragraf numaralanmış cümlelerin hangisiyle başlar?
İlgili Sayfalar

5 yorum:

 1. KURŞUN KALEM
  PARAGRAF BU GÜZEL SAYFADA BEKLENENDİ. KALEMİNİZ GÜZEL OLANI YAZMAYA DEVAM ETSİN METİN BEY.

  YanıtlaSil
 2. KURŞUN KALEM
  GÜL DİKENSİZ OLMAZ. GÜL BAHÇESİNE Bİ DİKEN BIRAYIM İZNİNİZLE!
  SAYFADAKİ GÖRSEL DEĞİŞİKLİĞİ ÇOK YERİNDE VE ZAMANINDA YAPILDI. ANCAK YANLARDAKİ SARI RENK BİRAZ BOĞUYOR SANKİ.(SAYFA ADINDA GÜZEL DURUYOR AMA!)
  EDEBİYATLA KALIN.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eleştiriniz için teşekkür ederim, güzel tespit. Bana da öyle geldi, sayfalara da logo koymuştum onları kaldırdım.

   Sil
  2. KURŞUN KALEM
   ŞU AN SAYFA BENİM GÖZÜME DAHA HOŞ GÖRÜNÜYOR. SANKİ DAHA Bİ CANLI...

   Sil

Desteğiniz bizim için önemli. Daha iyi içerikler üretebilmemiz için hem "Takip Et" butonuna tıklayarak hem de yorumlarınızla bize destek olabilirsiniz. Ayrıca sayfaya daha rahat ulaşmak için sayfamızı sık kullanılanlar klasörüne eklemeyi unutmayınız.