Eser Özetleri

Kısa Özetler
Geniş Özetler
İlgili Sayfalar

Uyarı: Sitedeki konu anlatımları, testler ve dokümanlar yazılı iznimiz olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.9 yorum:

 1. Gerek öğretmen gerekse öğrenciler için güzel bir kaynak site olmuş.Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Metin Hoca'm, çok titiz bir çalışma yapmışsınız, çok emek vermişsiniz, elinize sağlık. Yer yer derslerimde faydalanacağım. Hakkınızı helal edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek hocam helal olsun, güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. 1 ay kala aldım üniversite kazandım sponsorluğa açığım kitap akıyor

  YanıtlaSil
 4. Hocam emeklerinize sağlık, har,ka bir sayfa.

  YanıtlaSil
 5. Sayın Metin bey,bunca kitabları okumuşsunuz, helal olsun Size.Biz gencliyimizde Sovyet Azerbaycanında türk yazarlarının kitablarını bulmazdık.1980-de Baküde bitirdim okulu.Bakü o zaman Sovyetlerin dördüncü büyük ve modern şehri hisab edilirdi.Moskovadan,Petersburqdan,Kiyevden sonra.Genellikce Nazım Hikmetin şiirleri yayınlanırdı bizlerde.Sovyetler devamlı olarak onu reklam ederdi diye bıkmıştık usanmıştık ondan.Ama biz Türkiye hakkında roman,hikaye,deneme,ne olur olsun bir şeyler okumak istiyorduk,bize Türkiye hayatı son derece meraklıydı,anne-babalarımız,okulda bazı iyi öğretmenlerimiz söylerdi ki,sizin kardeşleriniz ruslar değil türklerdir.Ama ne televizyonda bir şey söylerlerdi sovyetler,ne radyoda,ne dergilerde falanda yazarlardı.Bilmiyorduk günlük yaşamları nasıl sizlerin.Onu diyeyim ki, sovyetlerde Atatürke nefret diye bir şey asla ve asla tebliğ olunmazdı,sanki ruslarda bir tabu varıydı buna.Ya bir kaç kelime iyi söylerlerdi,ya da susarlardı.Genellikce bunu söylerlerdi ki,Atatürk emperyalizme karşı durmuş,o yüzden kahraman adamdı.Bütün diğer kapitalist liderlerininse yedi arka gelenlerine küfr ederlerdi.Bildiğimiz kesin bir şey varıydı; Türkiye NATO üyesi.Kudretli ölkedir.Bu bize kol-kanat veriyordu.Radyoda geceler müziklerinizi dinlemek isterdik,çünki gündüzler tamamen bozulurdu türk radyoları sovyet istihbaratıyla,geceler çok zorlukla da olsa duyuyorduk bazı müzikleri.Seksende duyduk ki Türkiyede harbi çevriliş olmuş, dedik eyvaah,artık hiç geceler de müzik dinleyemeyeceğiz Türkiyeden.Ama acaip oldu,tam o sıralarda Reşat Nurinin "Çalı kuşu", "Dudaktan kalbe" romanları, Aziz Nesinin kitabları ve de Orhan Kemalın "İl kızı" romanları yayınlandı.Bu kitablar yıldırım hızıyla hemen-hemen her evde sevimli kitablar oldu.Millet genellikce "İl kızı" romanının hayranı oldu.Şahsen beni çok etkiledi o roman.İçimden ilk defa yazar olmak arzusu o romanı okurken geçti on sekiz yaşımda.Kitab Baküde elden ele geziyordu,bazen cırılmış haliyle okuyordu millet onu.Tasavvür ediniz ki,ilk baskısı iki yüz bin,sonra tekrer-tekrar yüz binlerce tirajlandı o kitab,yine dükanlarda kalmadı,çünki her defa satılınca millet alıyordu onu.Öylesine güzel roman bu siyahıda neden yok diye düşünüyorum.Sayqılarımla Mirza Hacıyev.Azerbaycan.

  YanıtlaSil
 6. emeğiniz için çok teşekkür ederim. bu site hazine gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun ve desteğin için teşekkür ederim.

   Sil

Desteğiniz bizim için önemli. Daha iyi içerikler üretebilmemiz için hem "Takip Et" butonuna tıklayarak hem de yorumlarınızla bize destek olabilirsiniz. Ayrıca sayfaya daha rahat ulaşmak için sayfamızı sık kullanılanlar klasörüne eklemeyi unutmayınız.