24 Ekim 2019 Perşembe

İç Çözümleme

  • Roman ve hikayede kullanılan bir anlatım tekniğidir. 
  • Kahramanların iç dünyasını ortaya çıkarmak için kullanılır.
  • Bu teknikte, iç monolog ile bilinç akışından farklı olarak söz anlatıcıya aittir. Bu açıdan iç çözümleme bir tahkiye (anlatma) metodudur.
  • İç monolog ve bilinç akışına göre daha eski bir tekniktir. 
  • Günümüz modern romanında yerini daha çok iç monolog ve bilinç akışına bırakmıştır.
  • Bu teknik, kahramanların tanıtımına yardım ettiği gibi, anlatımın gerçekliğe daha da yakın olmasını da sağlar. 
  • Kahramanın iç dünyası okura tanıtılırken anlatıcının çözümlemeyi kendi duygularını bir kenara bırakarak yapabilmesi önemlidir.
İç Çözümleme Örnekleri
Örnek 1
Ali Rıza Bey, filozof adamdı. İnsan olanın başına her şeyin gelebileceğine ihtimal verirdi. Fakat, doğruluk ve namusunun bir gün, çocukları tarafından bir büyük ayıp, affedilmez bir kabahat gibi başına kakılacağını hiç aklına getirmemişti. (Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin)
Örnek 2
Yazık ki Behçet bütün bunları anlayabilecek bir yaradılışta değildi. O, bütün mahcuplar gibi yalnız kendisine bakıyor, her şeyi kendi değerleriyle ölçüyordu. Karısını kendisine üstün buluyor, ezilmemek için, elinden geldiği kadar ondan uzak yaşıyordu. Ona karşı acayip bir sevgisi vardı; kin, kıskançlık, unutmak arzusu, ölesiye hayranlık, hepsi birbirine karışmış, garip bir halita meydana getirmişti. (Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar)
Örnek 3
Odasına girince kapıyı kapadı. Boğazı düğümleniyordu. Kendini tuttu ve ağlamadı. Belki son defa gördüğü odasının her tarafına baktı. Yutkundu. Ağzında yine bir kuruluk vardı. "Çok mu heyecanlıyım?‟ diye sordu kendi kendine. Evet, bir isyan var içinde. Babasına karşı değil. Kime karşı olduğunu anlamıyor. Evden hemen çıkıp gitmeyi düşündü. Evden ve memleketten. Sabahleyin pasaport için teşebbüs etmek. Feriha ile beraber, on gün sonra, Paris. Artık tereddüte lüzum var mıydı? (Yalnızız, Peyami Safa)
  • Yalnızız'da Anlatım Teknikleri, Ahmet Mocan
  • Ayşe Kilimci'nin Hikayeciliği ve Hikayelerinde Anlatım Teknikleri, Alpay Gezer - Yakup Çelik

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Desteğiniz bizim için önemli. Daha iyi içerikler üretmemiz için yorumlarınızla bize destek olabilirsiniz. Ayrıca sayfaya daha rahat ulaşmak için sayfamızı sık kullanılanlar klasörüne eklemeyi unutmayınız.